Televizyonun Çocuklar Üzerinde Etkisi

Günümüzde televizyonun, çocuklar için vazgeçilmez olduğu gözlemlenmiştir.  Televizyon izlemek eğitici ya da öğretici olabilir, hatta öğretilerin hatırlanmasını da kolaylaştırabilir, ancak burada izlenme süresine ve program içeriğine dikkat edilmelidir. Zamanının çoğunu televizyon karşısında geçirmiş bir çocuk televizyonun olumsuz özelliklerinden etkilenir.

Televizyonun çocuklar üzerindeki etkileri, olumlu olduğu kadar olumsuz da olabilmektedir. Televizyon doğru ve bilinçli kullanılmalıdır. Sürekli televizyon seyrederek zamanını geçiren çocuklar alıcı durumunda oldukları için konuşmaya ihtiyaç duymamakta, duygu ve düşüncelerini doğru ifade edememekte ve kitap okuma, ders çalışma gibi zihinsel çaba gerektiren işlerden hoşlanmamaktadırlar.

Yapılan açıklamalarda son dönemlerde çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun arttığı görülmüştür. Hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan bilgisayar, tablet ve televizyonların  başında duran çocuklarımız hızlı hareket eden nesnelere daha fazla odaklandığı için sabit objeleri gözlerinden kaçırabilmektedirler.

Seçtiğimiz çizgi filmler çocukların gelişiminde oldukça etkilidir. Çizgi filmler çocukların yaşlarına ilgi düzeylerine uygun olmalı, gerçekçi, şiddet eğilimi olmayan, çocuklarda cinsiyetinin gerektirdiği davranışlarda doğru örnekler sunmalıdır.

Çocuklarla, onlar çizgi film izliyorken de iletişim halinde olunmalı, filmde anlatılan olayların konuşulması, aktarılan değerlerin birlikte tartışılması gerekmektedir.

Diğer önemli olan konu ise, çocuklarımıza çizgi film veya reklam izletirken yemek yedirmemek, uyutmamak, banyo yaptırmamak vb… Çocuklarımızı o hareketli ve renkli kutunun önüne koyup ona yaptırmaya çalıştığınız etkinliklerden çocuğunuzun haberi olmadığı unutulmamalıdır. Televizyon seyrederken ona içirdiğiniz çorbanın tadını, banyo yapmanın keyfini, uykusu geldiğinde yatağa geçme vakti geldiğini, algıları televizyon ile meşgulken hissedemezler.

Çocuğumuzla birlikte mümkün olduğunca hayatın içinde olmalı, parka gidilmeli, dolaşmaya çıkılmalı, birlikte şarkı söylemeli, kitap okumalı, yemek yapmalı, oyunlar oynamalı, eğlenmenin yolları bulunmalı,  çocuklarımızın televizyon ile oyalanmamalarına özen gösterilmelidir.

Deniz SERT CAN
Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmeni